دوره سونو گرافی FAST
(Focused  Assessment with Sonography  for Trauma )
 
    
اولین دوره سونوگرافی FAST در ایران 12 و 13 اردیبهشت ماه 1391 با همکاری انجمن پزشکان هندوستان در بیمارستان آتیه برگزار شد.


هدف از برگزاری این دوره افزایش توان پزشکان شاغل در بخش اورژانس در تشخیص بیماری های تهدید کننده حیات در بیماران ترومایی بود.

با توجه به آمار موجود در ایران و جهان، بیماران ترومایی بخش اعظم معضل در اورژانس های کشور را شامل می شوند که دچار موربیدیته و مورتالیتی قابل توجهی می باشند.
امروزه سعی شده است با تشخیص بهنگام بیماری های تهدید کننده، حیات در بیماران ترومایی از میزان موربیدیتی و مورتالیتی کاسته شود و در این بین در چند سال اخیر سونو گرافی به روش FAST تاثیر به سزایی در این امر داشته است.

از این رو دست اندرکاران امر اموزش و درمان در بیمارستان اتیه برآن شدند تا با توجه به نیاز روزافزون جامعه پزشکی به فراگیری علوم کاربردی و جدید، هرچه سریع تر توان ارائه خدمات در بخش اورژانس این بیمارستان را که از ارکان مهم در ارائه خدمات درمانی می باشد، افزایش دهند. این امر با برگزاری دوره های شناخته شده در سطح جهان همانند دوره ATLS که تحت نظر جامعه جراحان بین المللی  برگزار می شود و یا دوره های ACLS بوده است. از موارد مهم در آموزش دوره ATLS  دوره سونوگرافی FAST  می باشد.
تیم برگزار کننده دوره كه مدارك بین المللی آن ها برای اهل فن كاملا معتبر و شناخته شده است متشكل از سرپرست گروه پروفسور BHOI  و دو تن از همكاران ایشان همراه با يك پرستار بودند.

در اين دوره دو روزه اين امكان برای همكاران پزشك ایجاد شده بود تا با استفاده از سونوگرافی بتوانند تشخیص بیماری های تهدید کننده حیات را در اسرع وقت در کنار سایر شیوه های تشخیصی بدهند. شركت كننندگان  با در اختیار داشتن امكانات كافي اين فرايند را بروي مدل هاي زنده و نرمال مورد بررسي قراردا دند.
در انتهاي دوره مدركي توسط گروه برگزار كننده AIIMS (ALL  INDIAN INSTITUTES OF MEDICAL Science) به شركت كنندگان اهدا شد.

اميد مي رود تا در دوره های آينده فرصت مناسبي  براي شركت پزشكان بخصوص پزشكان محترم شاغل در بخش اورژانس و متخصصین طب اورژانس فراهم آيد تا تمامي همکاران توان استفاده ازآن را داشته باشند.
بیمارستان آتیه در صورت نیاز، آمادگي خود را جهت برگزاری مجدد چنین دوره هایی اعلام  مي دارد.

جدول مقایسه ای زیر اهمیت انجام سونو را با سایر روش ها مقایسه می کند

توانايي تكرار ايمني سرعت و راحتي توانايي تشخيص حساسيت  
+++ +++ +++ + ++ معاينات باليني
+ ++ + + +++ DPL
++ ++ ++ +++ +++ سيتي اسكن
+++ +++ +++ ++ +++ سونوگرافي
 
 با توجه به جدول فوق به راحتی می توان به اهمیت انجام سونوگرافی در بیماران ترومایی پی برد.

مزایای این روش:
-    سهولت انجام
-     قابل دسترس بودن در اکثر مراکز درمانی
-    بی ضرر بودن حتی در بیماران باردار
-    انجام دادن چند باره در صورت نیاز جهت ارزیابی سریع بیماران

برچسب ها : سونوگرافی ، FAST