آزمونهای شخصيت

پرسشنامه درونگرايی ـ برونگرايی
آزمون T.A.T
آزمون C. A. T
آزمون MMPI
آزمون Neo
پرسشنامه شخصيتی ميلون MCMI
مکانیزمهای دفاعی
18عاملی کتل
 

آزمونهای هوش

 آزمون وكسلركودكان(WISC)
آزمون حافظه وكسلر
آزمون ريون بزرگسالان
ریون کودکان 
آزمون رشداجتماعی واينلند
آزمون بندرگشتالت
آدمک گودیناف
 

آزمونهای سلامت روان

 پرسشنامه افسردگي بک
پرسشنامه( GHQ-28)
 

آزمونهای مربوط به ازدواج وخانواده

 پرسشنامه رضايت زناشويی(ENRICH)
پرسشنامه قصه عشق
آزمون هوش هيجاني
 

مقياسهای تحصيلی وبرنامه ريزی درسی

رغبت سنج تحصيلی ـ شغلی هالند

 
* آزمون هوش وکسلر
کودک به تدریج که رشد می کند به طور پیوسته ساخت های روانی خود را از نو سازمان می دهد تا بتواند به گونه ای موثر با محیط خود سازگار شود.
و هوش نیز یعنی شکل خاصی از سازگاری بین شخص و محیط به گونه ای که فرد نیازهایش را در ارتباط عملی با انتظارات محیط هماهنگ کند
یکی از ابزارهای  مفید برای دانستن میزان بهره هوشی کودک آزمون وکسلر است.
از فواید  آزمونهای هوش، دقت پیش بینی عالی رفتار و همینطور پیشرفت تحصیلی و موفقیت شغلی ‌کودک در آینده است.
در میان آزمونهای هوش، وکسلر یکی از دقیق ترین و معتبرترین آزمون هاست.
[با استفاده از آزمون هوشی وکسلر علاوه بر سنجش هوش از اعتماد به نفس، ویژگی‌های رفتاری ، اضطراب، مهارت‌های اجتماعی و انگیزشی کودک یک برداشت مقدماتی به دست می آید.
آزمون هوش وکسلر علاوه بر مشخص کردن میزان هوش توانایی تشخیص و شناسایی کودکان دچار نقص توجه، نقص یادگیری و طیف اتیسم را دارد.
آزمون هوش وکسلر  با تعیین هوشبهر کلی، یک برآورد کلی از توانایی های ذهنی کودک در اختیار ما می گذارد. در این آزمون هوشبهر کلامی و هوشبهر عملی نیز مشخص می شود، کودکانی هستند  که در کلاس در چند درس افت زیادی دارند اما از نظر هوشی و ظاهری مشکلی ندارند و با تشخیص زود هنگام مشکل آنها از ترک تحصیل یا فرستادن آنها به مدارس استثنایی جلوگیری می شود
 
* آزمون فرافکن سی ای تی 
وقتی یک کودک ترسان به اتاق تاریک نگاه می کند و سایه بزرگی را به صورت هیولا می بیند، ترس خود را به سایه فرافکنی می کند، سایه یک محرک خنثی است. نه خوب است و نه بد،  نه ترسناک و نه زیبا. آنچه کودک می بیند درونیات ذهن اوست.
آزمون سی ای تی کمک می کند تا کودک ویژگی‌های شخصیتی خود و همینطور دنیای درون خود را به خوبی بروز دهد.
برای فهم چگونگی ارتباط کودک با مهم ترین افراد و کشش های او از آزمون سی ای تی استفاده می کنیم که شامل ده کارت تصویری از حیوانات است و به منظور تشخیص مسائل روانی کودک در زمینه های مربوط به تغذیه، دفع، پرخاشگری، طرز تلقی نسبت به والدین و برادر و خواهر به کار می رود.
 
* آزمون بندر گشتالت 
پیش از ورود کودک به دبستان والدین چطور می توانند در مورد توانایی و یا احیانا ناتوانی او در برخی موارد بدانند؟ 
آزمون طرح دیداری _حرکتی بندر گشتالت ابزار بسیار مناسبی برای تشخیص ناتوانی یادگیری، اختلال در خواندن، ارزشیابی مشکلات هیجانی، بررسی احتمال آسیب مغزی و نارسایی های رشد دیداری_ حرکتی، است.
برای بررسی نحوه خواندن در مدرسه، پیش بینی موفقیت تحصیلی، تشخیص مسائل خواندن و یادگیری، ارزیابی مشکلات عاطفی و مطالعه های عقب ماندگی ذهنی و هوش کلامی کودک از آزمون بندر گشتالت می توان استفاده کرد
این آزمون به عنوان یک تست فرافکن در ارزیابی عملکرد های شخصیتی هم استفاده می‌شود.
 

* تست هوش ریون کودکان
تست هوش تصویری ( IQ ) ریون ( Raven ) از شناخته شده ترین تست های سنجش نمره بهره هوشی است که از آن با عنوان تست هوش تصویری نیز یاد می شود. آزمون تست هوش ریون تشکیل شده است از ماتریس ها یا سری تصاویر انتزاعی که یک توالی منطقی را به وجود می آورند و با درجه دشواری فزاینده ای چیده شده اند که ضریب هوشی افراد را به خوبی به چالش می کشند
  
* تست هوش هيجاني EQ
هوش هیجانی(EQ) به عنوان شاخصی مهم در موفقیت افراد محسوب می‌شود و نوع دیگری از هوش است که شامل درک احساسات خود برای تصمیم‎گیری مناسب در زندگی است. EQ توانایی کنترل حالت‎های اضطراب‎آور و کنترل واکنش‎هاست. این به معنی پرانگیزه و امیدوار بودن به کار و رسیدن به اهداف است. به طور کلی EQ، یک مهارت اجتماعی است و شامل همکاری با سایر مردم، کاربرد احساسات در روابط و توانایی رهبری سایر افراد می‎ باشد.
تست هوش هیجانی  برای مجموعه قابلیت ها، صلاحیت ها و مهارت های غیر شناختی کاربرد دارد که توانایی فرد در پاسخگویی به فشارهای محیطی را مورد سنجش قرار می دهد. زیر مقیاس های این تست و مولفه های هوش هیجانی آن عبارتند از: خود آگاهی هیجانی، خود ابراز گری، احترام به خود، خود شکوفایی، استقلال، همدلی، مسئولیت پذیری اجتماعی، رابطه بین فردی، واقع گرایی، انعطاف پذیری، حل مسئله، تحمل استرس، کنترل تکانه، خوش بینی و شادمانی.
مقیاس‎های هوش هیجانی، وقتی با نمرات هوشبهر شناختی به کار رود، شاخص بهتری از هوش عمومی متعاقبا موفقیت بالقوه فرد در زندگی می‎ باشد.

* پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ ENRICH
یک آزمون ۴۷ سؤالی که شامل ۱۲ مقیاس است که عبارتند از: پاسخ قراردادی، رضایت زناشویی ، مسایل شخصیتی، ارتباط زناشویی ، حل تعارض، نظارت مالی، فعالیت های مربوط به اوقات فراغت، روابط جنسی، ازدواج وفرزندان، بستگان ودوستان، نقش های مساوات طلبی و جهت گیری عقیدتی
 
* آزمون TAT یا اندریافت موضوع
این آزمون  در دسته آزمون های فرافکن و یکی از پرکاربردترین آزمون های شخصیت است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد و مطالعات زیادی روی آن انجام گرفته است.
تست جامع آزمون TAT در مجموع ۳۱ کارت دارد که ۳۰ کارت، حاوی تصویر و ۱ کارت آن  سفید است. تصاویر موجود در این کارت‌ها، صحنه‌های اجتماعی مبهم و متنوعی از مردان، زنان یا بچه‌ها است
این تست، به مراجعان کمک می‌کند تا خود را بهتر شناخته و در نتیجه بتوانند روی رشد شخصی خود کار کنند
  
 * آزمون شخصیتی نئو (NEO)
پنج عامل اصلی شخصیت (روان رنجوری، برون‌گرایی، انعطاف‌پذیری، توافق و باوجدان بودن) و در هر عامل، شش ویژگی فرعی شکل‌دهنده آن‌ها را می‌سنجد. این پرسش‌نامه دارای ۲۴۰ ماده یا پرسش است که به کمک آن‌ها می‌توان به ارزیابی جامعی از چگونگی شخصیت بزرگ‌سالان (افراد بالاتر از ۱۷ سال) پرداخت. آزمون شخصیتی نئو بررسی ویژگی‌های سالم شخصیت هست این آزمون برخلاف آزمونهای روانی که بر آسیب‌شناسی شخصیت تکیه‌دارند (مانند MMPI) به ارزیابی ویژگی‌های بهنجار شخصیت می‌پردازد.
این آزمون کاربردهای گسترده‌ای در ارزیابی ویژگی‌های شخصیتی افرادی برای انتخاب شغل، رشته تحصیلی، ازدواج و …دارد.
 
 * پرسشنامه مکانیسم های دفاعی
وقتي انسان نتواند تعارض-هاي رواني خود را به طور مستقيم رفع كند در واقع كل وجود او در معرض خطر قرار مي گيرد. براي رفع اين خطر، انسان به طور ناخودآگاه به مكانيسم هاي دفاعي متوسل مي شود تا بتواند از اين طريق موجوديت خود را حفظ نمايد
این پرسشنامه مکانیسمهای؛ واپس رانی، جبران، همانند سازی، درون فکنی، فرافکنی، انکار، دلیل تراشی، واکنش وارونه، والایش، جا به جایی، خیال بافی را می سنجد.
  
* آزمون شخصیتی مینه سوتا  MMPI 
یکی از مهمترین و معتبرترین آزمونها در زمینه شخصیت است
فرمهای کوتاه و بلند این پرسشنامه را می‌توان در گروههای سنی بالاتر از ۱۶ سال و یا افرادی که حداقل دارای ۸ کلاس تحصیلات هستند، اجرا کرد.
خود بیمارانگاری، افسردگی، هیستری، انحراف روانی-اجتماعی، زنانگی و مردانگی، ضعف روانی، پارانویا، مانیا، اسکیزوفرنی، درونگرایی اجتماعی را می سنجد.
  
* پرسش نامه افسردگی بک
این پرسش‌نامه که شامل ۲۱ سوال است، به منظور سنجش نشانه‌های افسردگی ساخته شده است و ماده‌های آن اساسا بر مبنای مشاهده و تلخیص نگرش‌ها و نشانه‌های متداول در میان بیماران افسرده تهیه شده‌اند.
 پرسش‌نامه افسردگی بک از نوع آزمون‌های خودسنجی است و در پنج تا ده دقیقه تکمیل می‌شود. ماده‌های آزمون در مجموع از ۲۱ ماده مرتبط با نشانه‌های مختلف تشکیل می‌شود که آزمودنی‌ها باید روی یک مقیاس چهار درجه‌ای از صفر تا سه به آن پاسخ دهند.  به‌این‌ترتیب این مقیاس، درجات مختلف افسردگی را از خفیف تا بسیار شدید تعیین می‌کند.
 
 * پرسشنامه چندمحوری میلون     MCMI 
یک پرسشنامه خودسنج استاندارد شده است که دامنه‌ی گسترده‌ای از اطلاعات مربوط به شخصیت و سازگاری هیجانی ذامی‌سنجد. پرسشنامه میلون از جمله پرسشنامه‌های منحصربه‌فردی ست که در آن بر اختلال‌های شخصیت و نشانه‌هایی که اغلب با این اختلال‌ها همراه هستند تأکید می‌شود
آزمون بالینی چند محوری میلون، یک مقیاس خودسنجی با ۱۷۵ گویه بلی و خیر است که ۱۴ الگوی بالینی شخصیت و ۱۰ نشانگان بالینی را می سنجد و برای بزرگسالان ۱۸ سال به بالا که برای درمان یا ارزیابی روان شناختی به مراکز سلامت روان مراجعه می کنند، استفاده می شود. ام.سی.ام.آی-۳ تلاش می کند وجود داشتن یا نداشتن اختلالات بالینی را پیش بینی کند.
 
* پرسشنامه سلامت عمومی( (GHQ
فرم ۲۸ ماده ای پرسشنامه سلامت عمومی دارای این مزیت است که برای تمام افراد بزرگسال جامعه طراحی شده است. این پرسشنامه به عنوان یک ابزار غربالگری می تواند احتمال وجود یک اختلال روانی را در فرد تعیین کند
مقیاس مورد سنجش:  علایم مرضی، علایم اضطرابی، اختلال خواب، کارکرد اجتماعی، علایم افسردگی
 
* پرسش‌نامه 16 عاملی شخصیت کتل
این پرسش‌نامه، یک ابزار مبتنی بر روش خود-گزارشی است که برای ارزیابی و شناسایی صفات و ویژگی‌های شخصیتی افراد  نوجوان و بزرگسال جامعه (از رده‌ی سنی 16 سال به بالا) طراحی  شده‌ است.
  
* مقیاس قصه عشق
این مقیاس پرکاربردترین و قویترین آزمون در ارتباط با مشاوره پیش از ازدواج است که میزان تشابه علایق، صفات و ویژگی های افراد را می سنجد.